J.R.R. Tolkien 130 rocznica urodzin

Największy autor fantastyki na świecie, J.R.R. Tolkien, stworzył świat, który do dziś tętni życiem. Sięgnij po nieśmiertelne, niesamowite opowieści ze Śródziemia.

John Ronald Reuel Tolkien ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.

Jest autorem wielu dzieł rozgrywających się w Śródziemiu: powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni, Silmarillion  oraz kilku krótkich form, opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth.

Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie światowej, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki.

Największą sławę Tolkienowi przyniosła wydana w 1937 roku powieść "Hobbit" i jej kontynuacja "Władca Pierścieni". Historia Śródziemia opisana z epickim rozmachem. Z uwagi na to, że pisarz tworzył w trudnym okresie wojennym, miał problemy z wydawaniem swoich książek. "Władcę Pierścieni" po raz pierwszy opublikowano dopiero w 1954 roku. John Ronald Reuel Tolkien był autorem nie tylko powieści fantastycznych, ale również licznych wierszy, ballad, poematów, opowiadań i publikacji naukowych.

Za swój dorobek literacki i naukowy został uhonorowany licznymi nagrodami i honorowymi doktoratami. Został uhonorowany m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, najwyższym wyróżnieniem państwowym Wielkiej Brytanii. Jego sława niosła się po całym świecie, a “Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona jest dziś również wzorem filmowej adaptacji. Twórczość Tolkiena stawia się za wzór opowiadania o mitycznym świecie. Na całym globie znajdują się kluby miłośników fantasy, dla których Tolkien jest niepodważalnym autorytetem.

Tradycję ojca kontynuował jego syn, Christopher Tolkien, który rozszerzył uniwersum o istotne pozycje książkowe: “Silmarillion”, ”Niedokończone opowieści” czy wielotomowa “Historia Śródziemia”.

Poznaj najważniejsze utwory tego autora.

"Hobbit"

Koniecznie poznaj historię pewnego niezwykłego hobbita, jeśli jeszcze nie miałeś takiej okazji.

Bilbo Baggins to hobbit, który bardzo lubi swoje spokojne życie. Mieszka w wygodnym domu, a czas upływa mu leniwie na jedynej czynności, jaką uwielbia: jedzeniu. Bilbo nie należy do najmłodszych ze swojej społeczności, ale daleko mu jeszcze do starości. Ma przed sobą właściwie najlepszy okres życia.

Pewnego dnia w jego drzwiach pojawia się czarodziej. Bilbo jest zaskoczony wizytą i propozycją, która składa mu Gandalf. Gdy stateczny hobbit słyszy o dalekiej wyprawie, wcale nie chce w niej uczestniczyć. Tymczasem do jego domu ściąga cała gromada nieznajomych krasnoludów, którzy wybierają się w opisywaną przez czarodzieja podróż.

Wizja zbliżającej się przygody i związane z nią podniecenie towarzyszące krasnoludom kusi naszego hobbita, który zgadza się na uczestnictwo w wyprawie. Jak skończy się jego eskapada? Czy niesamowite przygody, jakie na niego czekają, nie ściągną na Bibla i jego kompanów prawdziwego niebezpieczeństwa? Jak niedoświadczony hobbit-domator poradzi sobie z takim wyzwaniem?

Władca Pierścieni. Trylogia: Drużyna Pierścienia, Dwie wieże, Powrót króla

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez "Władcę Pierścieni". Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc: "Dla nas, żyjących w paskudnym, zmaterializowanym i pozbawionym romantyzmu świecie możliwość powrotu dzięki tej książce do czasów heroicznych przygód, barwnych, przepysznych i wręcz bezwstydnie pięknych opowieści jest czymś niezwykle ważnym".

Równie istotna jest przyjemność, jaką czytelnik czerpie z odkrywania złożonego, ale logicznie skonstruowanego uniwersum tej opowieści. Umożliwiają to dołączone do książki mapy oraz obszerne dodatki.

"Władca Pierścieni" to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat - fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny. Przykuwająca uwagę i wzruszająca, zabawna, choć momentami także przerażająca, opowieść ta rzuca na czytelnika czar, od którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. W ciągu pięćdziesięciu przeszło lat od pierwszego wydania "Władcy Pierścieni" miliony ludzi na całym świecie uległy temu urokowi.

"Silmarillion"

W powieści "Silmarillion" J. R. R. Tolkien opisuje dzieje Śródziemia i całego związanego z nim fantastycznego świata, mających miejsce na długo przed akcją "Hobbita" czy "Władcy Pierścieni". Jest to książka zupełnie inna niż te przed chwilą wymienione, najlepiej znane szerokiemu gronu odbiorców. Nie jest jedną opowieścią, a całym zbiorem legend i mitów, pozwalających dużo lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia związane z Jedynym Pierścieniem.

Do piękniejszych z zebranych opowieści należy historia o stworzeniu świata: został ON wyśpiewany przez Ainurów. W "Silmarillion. Wersji ilustrowanej" czytelnik znajdzie też wiele innych, równie wyjątkowych, legend. Będą to mity o zamierzchłych czasach, kiedy elfy Wysokiego Rodu toczyły wojnę z Władcą Ciemności mieszkającym wówczas w Śródziemiu; o walce o odzyskanie Silmarili, trzech świetlistych klejnotów; o upadku Númenoru; a wreszcie o samym powstaniu Jedynego Pierścienia.