Czyste powietrze wokół nas

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest w grupie 5-6 latków oraz grupie 6- latków.

Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy dzieci oraz rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
  3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

Dzieci wzięły udział w cyklu zajęć dydaktycznych:

1. Wycieczka po okolicy przedszkola
  2. „Co i dlaczego dymi”
  3. „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
  4. „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”
  5. „Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych działaniach. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek "Nie pal przy mnie", który wręczały palącym członkom rodziny.

W grupach dzieci przy pomocy nauczycielek wykonały plakaty i ulotki „Nie pal przy mnie proszę”

Przedszkolaki odgrywały  scenki o tematyce antynikotynowej, śpiewały piosenki, zachęcały poprzez swój wyraz artystyczny do badań profilaktycznych swoich rodziców, dbania o zdrowie i zerwanie  z nałogiem.

Efekty pozytywne:

• Ø wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy,
  • Ø zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenie ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej,
  • Ø umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone są na dym tytoniowy,
  • Ø poszerzenie oferty programowej przedszkola
  • Ø satysfakcje nauczyciela z efektów prowadzonych działań.

Koordynatorem programu była wychowawczyni oddziału przedszkolnego Monika Łukszuk