Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”

Grupa 4-latków w tym roku bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”  czyli  Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni, którego organizatorem jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle.

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

Cele szczegółowe to:

- Upowszechnianie czytelnictwa. Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.

- Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

- Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.

- Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).

- Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.

- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.

- Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

- Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

Przewidziane moduły, to:

I.   Szanuję drugiego człowieka

II.    Kto to jest Przyjaciel?

III.     Czy inny znaczy gorszy?

IV.    „Jesteśmy razem, pomagamy sobie wzajemnie” – Różne rodzaje niepełnosprawności

V.    Czy warto kłamać?

VI.    Strach ma wielkie oczy

VII.    Chciwość nie popłaca

VIII.     Obcy – nieznajomy

W ramach projektu realizuje się wyżej wymienione moduły, a to oznacza wykonanie chociaż dwóch zadań z każdego z nich i cztery dodatkowe działania projektowe.