"Teatrzyk Kamishibai- skrzynka pełna niespodzianek"- innowacja pedagogiczna

W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy innowację pedagogiczną w naszym przedszkolu „TEATRZYK KAMISHIBAI – skrzynka pełna niespodzianek”. Inspiracją do wprowadzenia innowacji stała się potrzeba urozmaicenia zajęć z zakresu edukacji czytelniczej, plastycznej oraz sztuki teatralnej, poprzez wprowadzenie nowej metody nauczania dla dzieci.

Obcowanie z książką,  miało charakter spotkania z Teatrzykiem Kmishibai – światem bajek zamkniętym w małej drewnianej skrzynce. To japońska forma opowiadania dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych. Magia teatru polega przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z widzem.

Podczas zajęć przedszkolaki zostały zapoznane z historią Kamishibai oraz kilkoma opowiadaniami i bajkami – „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Jaś i Małgosia”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Zaczarowany garnek”, „Lis zając i kogucik”, „Groszki”, „Szukając Marudka”, „Muzykanci z Bremy”, „Czerwony Kapturek”, ”Trzy niegrzeczne pieski”, „Kogut, mysz i mała czerwona kura”.

Kamishibai to forma małego spektaklu teatralnego rozwijająca wyczucie języka, poszerza słownictwo a jednocześnie bawi i uczy, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie.

W ramach innowacji każda grupa stworzyła jedną bajkę do teatrzyku, oraz w  starszych grupach przedszkolnych odbędzie się konkurs na wykonanie takiej bajki z pomocą rodziców.

Opracowała: Monika Łukaszuk