Czwartek (22.10.2020 r.)

Dzieciaki, przyjaciele, student. Studenci, bliscy przyjaciele, ilustracja,  koźlę.

Witajcie Drogie Przedszkolaki!

TEMAT DNIA - MÓJ PRZYJACIEL

- Zapraszam do ćwiczeń z przyjaciółmi - Świeżakami.

- Posłuchaj wiersza B. Szelągowskiej „Mój przyjaciel”. Bardzo proszę Rodzica o przeczytanie lub odtworzenie nagrania pod wierszem.

Radość wielka mnie rozpiera,
Gdy mam obok przyjaciela.
On uważnie mnie wysłucha.
Wiem, że mogę mu zaufać.
Jak nikt inny mnie rozśmieszy,
W chwilach smutku zaś pocieszy.
To on zawsze mi doradza
I tajemnic mych nie zdradza.
Bez wahania mi pomoże
Wtedy gdy się czuję gorzej.
I niczego się nie boję,
Kiedy obok niego stoję.
Lubię lekcje z nim odrabiać
I świat cały z nim poznawać.
Chętnie wszystkim się z nim dzielę,
Bo jest moim przyjacielem.

- Odpowiedz na pytania:

• Co robi dla nas przyjaciel?
  • Co to znaczy, że możemy mu zaufać?
  • Jak czujemy się przy przyjacielu?

Posłuchaj piosenki pt. „Mam przyjaciela” i odpowiedz na pytanie:Co możemy robić z przyjacielem?

- Porozmawiaj z rodzicami o swoim przyjacielu.

Wypowiedzi na temat wyglądu i cech charakteru przyjaciół dzieci; próby wyjaśnienia, dlaczego się z nimi przyjaźnią.

- Zachęcam was,  abyście zaskoczyli swojego przyjaciela  miłą niespodzianką.

Może zrobicie jakąś piękną laurkę, piękne czerwone serduszko, które wręczycie swojemu przyjacielowi. Może nakręcicie dla przyjaciela jakiś fajny filmik i go wyślecie, zaśpiewacie swoją ulubiona piosenkę?Inwencja należy do was.

Propozycja

Wykonanie kubka dla swojego przyjaciela. Potrzebne: gazety, pojemniki po jogurcie, klej.

Darcie gazety na średniej wielkości kawałki; oklejanie kawałkami gazety pojemnika po jogurcie, postawionego do góry dnem i posmarowanego olejem (w celu łatwiejszego zdjęcia masy papierowej). Grubość nałożonej warstwy musi być jednakowa na całej powierzchni. Pokrycie masą papierową całego pojemnika dwa lub trzy razy, ze zwróceniem uwagi na spojenie klejem. Wygładzenie powierzchni, odstawienie w ciepłe miejsce do wyschnięcia. Następnego dnia wyjęcie pojemnika po jogurcie z papierowej warstwy, pozostawienie papierowej formy do całkowitego wyschnięcia. Malowanie lekkiego i suchego kubka przez dzieci farbami według własnych pomysłów. Po wyschnięciu farb pokrycie go bezbarwnym lakierem w aerozolu lub lakierem wodnym w celu zabezpieczenia przed brudzeniem farbą oraz wzmocnienia jego struktury.

Przepis na masę do klejenia:

– Mieszamy 3 części wody z 1 częścią mąki na gładką masę. Możemy dodać kilka kropli oleju. Kawałki gazet maczamy w masie i oklejamy nimi kubek. Zamiast mąki można użyć kleju do tapet. Dodajemy też trochę soli.

Na zakończenie wysłuchajcie piosenkę "Zostań moim przyjacielem".

- Dokończ zdanie: Prawdziwy Przyjaciel to ktoś, kto.........

Dla chętnych do obejrzenia Bajka o przyjaźni.

Wesołej zabawy!