Podsumowanie programu

W roku szkolnym 2020/2021 program profilaktyki logopedycznej „Poznajmy świat ciszy”  realizowany był w  grupie 6 latków.

Zajęcia odbywały się systematyczne raz w tygodniu i trwały 30 minut.

Celem ich było:

1. Wspomaganie i usprawnianie prawidłowego rozwoju przedszkolaków
  2. Poznanie problemów osób z uszkodzonym słuchem oraz uwrażliwienie na te problemy.
  3. Nauka podstawowych sposobów komunikacji (Polski Język Migowy; Piktogramy) osób z uszkodzonym słuchem.
  4. Doskonalenie aparatu artykulacyjnego oraz kompetencji komunikacyjnej.

Dzieci na zajęciach, poznawały podstawowe znaki PJM (zwroty grzecznościowe, alfabet [imiona], nazwy członków rodziny). Zapoznawały się z problemami osób z niepełnosprawnościami (nie tylko w zakresie słuchu) . Doskonaliły aparat artykulacyjny, funkcje oddechowe, percepcję słuchową. Na zajęciach stosowane były różnorodne metody i formy pracy mające na celu wspomaganie i usprawnianie prawidłowego rozwoju przedskolaków.

Niech poniższy cytat będzie zachętą do ciągłego rozwoju dzieci. Cykl przeprowadzonych zajęć był  małą kroplą w morzu wiedzy może nie jedynie tej szkolnej ale także życiowej.

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”

– Stefan Żeromski