„Poznajemy świat ciszy”

W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 po raz kolejny realizowany jest program profilaktyki logopedycznej „Poznajmy świat ciszy”. Jego głównymi celami są wspieranie i usprawnianie prawidłowego rozwoju przedszkolaków, poznanie problemów osób z uszkodzonym słuchem oraz uwrażliwienie na te problemy, nauka podstawowych sposobów komunikacji osób z uszkodzonym słuchem, doskonalenie aparatu artykulacyjnego oraz kompetencji komunikacyjnej. W pierwszych miesiącach dzieci poznały gesty PJM przedstawiające zwroty grzecznościowe, członków rodziny, poznały budowę aparatu słuchowego, przyczyny ubytku słuchu. Usprawniały funkcje oddechowe, słuchowe i artykulacyjne.

Maja Michaluk

INFORMACJA O ZAJĘCIACH „POZNAJMY ŚWIAT CISZY”

Zajęcia realizowane w ramach autorskiego programu „Poznajmy świat ciszy”.

Drodzy rodzice dzieci biorących udział w programie logopedycznym „Poznajmy świat ciszy”. Ze względu na zaistniałą sytuację w najbliższym czasie zajęcia nie będą realizowane proponuję Państwu następujące formy zajęć.

Codziennie w programie TVP ABC emitowany jest program edukacyjny „Figu Migu”. Zachęcam także do zapoznania się z ofertą stron internetowych poświęconym tematowi języka migowego np. MiguMig zabawy z językiem migowym – jest tam wiele ciekawych pomysłów do pracy oraz filmów. Powyższa strona ma też założoną grupę na Facebooku. Zachęcam Państwa do zapoznania się powyższymi propozycjami.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

W RAMACH PROGRAMU PROFIALKTYKI LOGOPEDYCZNEJ

„POZNAJMY ŚWIAT CISZY”

REALIZOWANEJ W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Drodzy Rodzice,

Przedstawiam Państwu informacje dotyczące realizacji autorskiego programu profilaktyki logopedycznej „Poznajmy świat ciszy” realizowanego w przedszkolu w roku szkolnym 2019/2020.

Na początku I okresu dzieci zostały zapoznane z tematyką naszych spotkań, w czasie ich trwania poznały: zwroty grzecznościowe, alfabet prezentowane poprzez znaki PJM. Doskonaliły umiejętność przedstawiana się (imiona) w PJM, poznawały świat komunikacji PJM poprzez filmy, bajki, piosenki zamieszczone w Internecie. Zapoznały się także z budową aparatu słuchowego, jego funkcjami, ubytkami, kompensacją tych ubytków. Poruszałam z nimi zagadnienia dotyczące emocjonalności osób z niepełnosprawnością, problemów i odbioru rzeczywistości. Dzieci doskonaliły także funkcje związane z prawidłowym rozwojem mowy – artykulacją, oddechem, słuchem, funkcje ogólnorozwojowe – poprzez ćwiczenia wykorzystujące elementy terapii ręki czy metody Dennisona.

II okres przyniósł nam niespodziewane zmiany – przeszliśmy z pracy stacjonarnej na zdalną. Na stronie internetowej przedszkola umieszczałam informacje o możliwości powtórzenia nabytych wiadomości i umiejętności – linki do stron internetowych a także informacje o  możliwości, chociaż w niewielkim stopniu kontynuacji zajęć poprzez TVP i Facebook. Z góry dziękuję Państwu za możliwość prezentacji tematu Waszym dzieciom w mijającym roku szkolnym. Mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu dzieci zapamiętają i w przyszłości wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności. Jeszcze raz dziękuję za zaufanie. Poniżej umieszczam parę zdjęć przypominających ten okres. Życzę Wszystkim spokojnych wakacji.

POWTÓRKA Z PJM

Witam, umieszczam propozycję przypominającą znaki PJM poznane przez dzieci na zajęciach. Zachęcam do powtórek w domuJ

ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE