Program „Choć niewiele mamy lat to zwiedzamy cały świat”

Program „Choć niewiele mamy lat to zwiedzamy cały świat” jest realizowany w gr.5-latków. Porusza on kwestię edukacji międzykulturowej, której celem jest poszerzenie tożsamości jednostkowej i społecznej poprzez kontakt z innymi kulturami, kształtowanie rozumienia odmienności kulturowych, wyzbycie się uprzedzeń i stereotypów.

Program ten stworzony został po to, aby już przedszkolaki mogły zaczerpnąć jak najwięcej informacji (dostosowanych do ich wieku i możliwości poznawczych) o państwach, poznać kulturę ludzi zamieszkujących i pochodzących z tych, co nie ulega wątpliwości interesujących miejsc.
Dzięki realizacji działań zawartych w programie dzieci będą miały możliwość pobudzania swojej ciekawości, rozwijania potencjału, zwiększenia wiedzy przy pomocy metod aktywizujących.

Podstawowym celem programu jest rozbudzenie świadomości wielokulturowości poprzez poznanie różnych państw, kultur, tradycji.

Niektóre z  celów szczegółowych, to:

Dziecko:

✓ poznaje świat, kontynenty, kraje z uwzględnieniem najciekawszych aspektów geograficznych, przyrodniczych, społecznych;

✓ nabywa świadomość istnienia innych narodowości;

✓ rozumie odmienność innych kultur, tradycji, języka, ras;

✓ pogłębia wiedzę, w miarę swoich możliwości, w dziedzinie geografii, przyrody, historii, kultury;

✓ kształtuje postawę tolerancji i akceptacji względem innych narodów;

✓ tworzy prace plastyczne związane z tematyką projektu;

✓ poznaje tańce charakterystyczne dla danego obszaru;

✓ uczy się podstawowych zwrotów w języku obcym;

✓ zgłębia wiedzę na temat swojego kraju;

✓ poznaje zabawy rówieśników z różnych stron świata;

✓ poznaje zasady bezpiecznego podróżowania;

✓ wzbogaca swoje słownictwo;

✓ poznaje piosenki związane z różnymi państwami;

✓ rozwija umiejętności matematyczne.

Bloki tematyczne, które będą realizowane w ramach programu:

1. Świat

2. Polska