Ekologiczny program dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

Nasze przedszkole realizuje ogólnopolski program edukacyjny dla dzieci przedszkolnych: “Skąd się biorą produkty ekologiczne”. To ekologiczny program przygotowany jest  w porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Główne założenie programu:

• kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych;
  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne;
  •  propagowanie zdrowego stylu życia;
  • zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno – zdrowotnych.

Zajęcia w programie “Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego: ”Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Uczestnicy programu zrealizują zajęcia edukacyjne, podczas których nauczą się skąd brać produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilktycznych. Chcemy, aby w przedszkolach było zdrowo, ekologicznie i przyjaźnie. Zachęcamy wszystkich przedszkolaków do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę na temat zdrowego odżywiania bedą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu. Zrozumieją, że tylko dostarczenie produktów ze wszystkich pięter piramidy zdrowego odżywiania zagwarantuje im zdrowie. Nauczą się odróżniać i rozpoznawać zdrową żywność po opakowaniach. Oznaczenie produktów ekologicznych odbywa się charakterystycznym logo “Białe gwiazdki w kształcie liścia na zielonym tle”.

- Webinar dla rodziców:

- Filmik dla dzieci: