Program własny „Mały badacz i odkrywca w przedszkolu”

Program zakłada rozwijanie aktywności poznawczej dziecka przez organizowanie warunków do prowadzenia działań badawczych, czerpania radości w odkrywaniu nowego, rozwijania zainteresowań badawczych.

Program powstał, aby rozwijać sferę poznawczą, intelektualną i emocjonalną. Rozwija samodzielność, myślenie praktyczne i kreatywne, spostrzegawczość, koncentrację uwagi, uczy wiedzy przyrodniczej, geograficznej, biologicznej. Ćwiczy umiejętność współpracy w grupie.

Proponowane przez nauczyciela zabawy badawcze pozostają w zgodzie z celami wychowania przedszkolnego zawartego w podstawie programowej i obejmują:

1. Zabawy z powietrzem
  2. Tajemnice wody
  3. Zabawy z magnesami
  4. Masy plastyczne
  5. Światło i kolor
  6. Eksperymenty z wodą
  7. Gleba ożywiona i nieożywiona
  8. Ogień
  9. W krainie dźwięków

Celem głównym programu jest rozwijanie u dzieci ciekawości otaczającym światem oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.