PrzerwanyMarsz

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

Upamietniając te wydarzenia, zaprosiliśmy na rozpoczecie roku szkolnego 2019/2020 mieszkańców Starej Kornicy, którzy pamietają wybuch II wojny światowej. Klasa Polskie Dzieci Wojny wspólnie z dziećmi i młodzieżą szkolną przeszła symbolicznie wokół szkoły, pokazujac młodemu pokoleniu, że ich poświęcenie i dramatyczny i trudny los nie nie poszedł na marne.

„Drogie Polskie Dzieci Wojny! My społeczność szkoły im.Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy witamy Was w naszych progach, pragnąc wraz z Wami symbolicznie dokończyć okrutnie przerwany wybuchem II wojny światowej ówczesny marsz do szkoły. Witamy Was z otwartymi ramionami i gorącym sercem, deklarując, że o Waszej Historii Polskich Dzieci Wojny nie zapomnimy! Zapraszamy.”

Wspólnie całą społecznością szkolną, z udziałem klasy Polskie Dzieci Wojny, odśpiewaliśmy hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego.

To było tylko rozpoczęciem akcji PrzerwanyMarsz, planujemy jeszcze wiele zadań do realizacji związanych z tą akcją.

Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także, jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

Akcja „Przerwany marsz...” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski. Dlatego wspólnie z całą społecznością szkolną przystąpiliśmy do tej akcji.