Procedura bezpieczeństwa czasie pandemii COVID-19

 

 

Procedura bezpieczeństwa

w okresie pandemii koronawirusa COVID-19

w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy

 

 

§ 1

Ogólne zasady organizacji pracy

  1. Ilekroć będzie mowa o szkole rozumie się przez to Zespół Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy, czyli szkołę podstawową i przedszkole. Jeżeli jest mowa o przedszkolu, zapis dotyczy tylko przedszkola.
  2. Niniejsza procedura w okresie pandemii COVID-19 dotyczy wszystkich pracowników oraz rodziców i dzieci uczęszczających do szkoły oraz określa zasady bezpiecznego funkcjonowania pracowników, rodziców i dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola.
  3. Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Starej Kornicy wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz Gminy Stara Kornica.
  4. Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
    1. ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
    2. w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
    3. do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
    4. osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza przy wejściu; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
  5. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  6. Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
  7. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
  8. Szkoła czynna jest w godzinach: od 7.00 do 16.00.
  9. Na terenie szkoły nie można korzystać z dystrybutora - poidełka wody pitnej (wyłączone).
  10. Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie, w świetlicy i w części przedszkola (w izolatorium).
  11. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m. in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do kosza. Traktowany jest jako odpad komunalny.
  12. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
  13. Prowadzony jest monitoring czystości sanitariatów, ciągów komunikacyjnych, klamek, wyłączników oraz sali komputerowej.
  14. Szkoła współpracuje z pielęgniarką szkolną.
  15. Prowadzi się rejestr osób postronnych wchodzących do budynku szkoły (przy głównym wejściu) oraz przedszkola.

 

 

§ 2

Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
  3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  4. Uczniowie klas I – II i opiekunowie odprowadzający dzieci  z klas I  wchodzą/wychodzą  wejściem głównym Nr 1 znajdującym się po prawej stronie, natomiast uczniowie klas III – VIII wchodzą/wychodzą wejściem Nr 2 znajdującym się po lewej stronie budynku, zachowując zasady:
    1. opiekun ucznia klasy I, wchodząc do szkoły, kieruje się do miejsca wyznaczonego, które znajduje się po prawej stronie dolnego korytarza (oznaczone taśmą),
    2. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
    3. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
    4. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
    5. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    6. rodzice uczniów klas pierwszych  w dniu rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli udać się z wychowawcą i dziećmi do wyznaczonych sal (przestrzegając reżimu sanitarnego: obowiązkowe zasłonięcie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznego dystansu)
    7. podczas przemieszczania się po terenie szkoły uczniowie zobligowani są do przestrzegania reżimu sanitarnego (obowiązkowe zasłonięcie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznego dystansu)
  5. Jeżeli uczeń nie może zasłaniać ust i nosa ze względów zdrowotnych, rodzic dostarcza zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach w tym zakresie. Wówczas uczeń zachowuje dystans w stosunku do innych osób.
  6. Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
  7. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (gabinet pielęgniarki szkolnej) lub wyznaczonym miejscu (wyznaczone miejsce na górnym korytarzu), zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
  8. Należy uzyskać zgodę rodziców (opiekunów) na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  9. Zgody rodziców na pomiar temperatury pozyskuje wychowawca klasy w pierwszych dniach września (rodzic może przesłać mailem lub przez e-dziennik) lub telefonicznie w przypadku, gdy taka zgoda nie była wcześniej dostarczona.
  10. Uczniowie odbywają zajęcia lekcyjne w jednej sali, w wyznaczonych miejscach bez przemieszczania się. Po zajęciu przydzielonego miejsca mogą zdjąć maseczki.
  11. Wychowawca przydziela uczniom stałe miejsca w ławkach, których uczniowie samowolnie nie mogą zmieniać.
  12. Zajęcia z informatyki odbywają się w dwóch salach komputerowych klasy I-III – sala 22, klasy IV-VIII – sala nad halą.
  13. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem zobowiązani są do bezwzględnego noszenia maseczek w autobusie.
  14. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować lub umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  15. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  16. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  17. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  18. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  19. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Zasady pobytu uczniów w świetlicy szkolnej określa regulamin świetlicy.
  20. Każda grupa ma przypisany odrębny, w miarę możliwości, boks w szatni lub przydzielone szafki.
  21. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
  22. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

§ 3

Organizacja zajęć w szkole – obowiązki nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych

  1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
  2. Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
  3. Maseczki/przyłbice winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
  4. Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz,  maseczkę/przyłbicę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
  5. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
  6. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji, a w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, COVID-19 lub innej choroby zakaźnej z objawami grypopodobnymi (duszności, kaszel, gorączka, utrata smaku i węchu) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora oraz korzysta z porady lekarza i stosuje się do jego zaleceń.
  7. Do szkoły pracownicy, z wyłączeniem pracowników kuchni, wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne Nr 1– po prawej stronie budynku. Pracownicy przedszkola – wejście od strony boiska. Pracownicy kuchni wchodzą wejściem bocznym.
  8. Przejście przez korytarz sąsiadujący z pomieszczeniami kuchennymi dla uczniów, rodziców oraz osób postronnych jest zamknięty.
  9. Nauczyciele sprawując opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę lub zabawy ruchowe przy otwartych oknach w salach lub na zewnątrz szkoły.
  10. Nauczyciele mają możliwość wykorzystywania w trakcie zajęć pomocy dydaktycznych, gimnastycznych lub instrumentów muzycznych, z zaleceniem ich dezynfekcji po każdorazowym użyciu. W przypadku braku takiej możliwości odkładane na okres 2 dni kwarantanny z zapisaniem na karteczce daty odłożenia.
  11. Nauczyciele specjaliści prowadzą zajęcia specjalistyczne wg ustalonego harmonogramu w miarę możliwości utrzymując dystans społeczny w trakcie zajęć. Dbają o dezynfekcje powierzchni dotykowych w gabinecie po każdym zajęciu. Pomoce użyte w trakcie zajęć muszą być jednorazowe lub możliwe do dezynfekcji. W przypadku nie możliwości dezynfekcji odkładane są na 2 dniową kwarantannę – karteczka z datą odłożenia.
  12. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  13. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
  14. Nauczyciel rozpoczynający zajęcia o godz. 8.00 pełni dyżur w klasie od godz. 7.30.
  15. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min., w innym czasie niż pozostałe klasy.
  16. Uczniowie klas IV-VIII spędzają przerwy zgodnie z ustalonymi dzwonkami.
  17. Nauczyciel po zakończonej lekcji, podczas przerwy, opiekuje się uczniami w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
  18. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  19. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  20. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę, po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodzica.
  21. Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  22. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  23. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Zaleca się:
    1. utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
    2. dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
    3. dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
    4. dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
    5. czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
  24. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
    1. sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
    2. sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
    3. napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
    4. wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.

 

§ 4

Organizacja zajęć w przedszkolu

  1. Do przedszkola może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Do przedszkola dzieci są przyprowadzane o wyznaczonych godzinach od godziny 7.00 do godziny 8.30.
  3. Z przedszkola dzieci odbierane są po realizacji podstawy programowej, czyli od 13.30 do 16.00 , w wyjątkowych sytuacjach dziecko może być odebrane wcześniej po telefonicznym poinformowaniu nauczyciela.
  4. Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola i z niego odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i z przedszkola opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  5. Chęć odbioru dziecka rodzic zgłasza personelowi dyżurnemu.
  6. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej przedszkola, dotyczy to obszaru holu na parterze – oznaczone linią miejsce, szatni gr. 3, 4 i 5 latków. Dzieci z grup 5, 6  – latków do szatni udają się samodzielnie. W części wspólnej obowiązują zasady:
    1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
    2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
    3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
    4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  7. Opiekunowie dziecka zobowiązani są do podania minimum dwóch różnych kontaktów (telefon, mail) oraz natychmiastowego uaktualniania kontaktu w razie zmiany numeru lub maila.
  8. Dzieci w przedszkolu dezynfekują ręce poprzez częste mycie wodą i mydłem, co nadzoruje i kontroluje wychowawca grupy.
  9. Sale zajęciowe wietrzone są minimum raz na godzinę, w razie dogodnej pogody dzieci spędzają możliwie najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
  10. Dziecko nie powinno wnosić ze sobą do przedszkola zbędnych akcesoriów (plecaków, zabawek, jedzenia)
  11. Każde dziecko będzie korzystało ze swoich przyborów szkolnych.
  12. Dziecko powinno mieć przygotowane ubranie tak, aby komfortowo mogło przebywać na dworze przez dłuższy czas.
  13. Ubrania na zmianę w podpisanym worku będą przechowywane w szufladzie w sali przedszkolnej.
  14. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka z przedszkola, ze względu na stosowane procedury.
  15. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka z przedszkola.
  16. Pracownicy przedszkola powinni wykazać szczególne zainteresowanie względem krzewienia u dzieci zasad zdrowego stylu życia, higieny oraz bezpieczeństwa w czasie COVID-19.
  17. W sali zajęciowej nauczyciel przebywający z dziećmi nie musi zakładać maseczki ochronnej.
  18. Z sali zajęciowej należy usunąć przedmioty utrudniające czyszczenie np. dywany, długie firanki, misie.
  19. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć dziecku temperaturę.
  20. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z dziećmi.
  21. Posiłki dla dzieci wszystkich grup przedszkolnych podawane będą w salach zajęciowych, z zachowaniem środków bezpieczeństwa i higieny.

 

§ 5

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

  1. W widocznym miejscu, przed wejściem do biblioteki, nauczyciel biblioteki będzie umieszczał informację o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie korzystać z biblioteki szkolnej.
  2. Przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
  3. Przed wejściem do biblioteki, przy biurku oprócz bibliotekarza może znajdować się 1 osoba, pozostali czytelnicy zachowują minimum 1,5 metrowy dystans i czekają przed drzwiami biblioteki.
  4. Wybrane książki  podaje i odbiera  bibliotekarz. Nie ma możliwości samodzielnego dostępu do półek z książkami. W bibliotece odstępujemy od korzystania z kącika czytelniczego, stanowisk komputerowych, przyjmowania darów od Czytelników.
  5. Po przyjęciu książek od użytkownika  każdorazowo będzie dezynfekowany blat na którym leżały książki.
  6. Zwrócone przez czytelników książki oraz inne materiały podlegać będą kwarantannie i umieszczone będą  na wyznaczonym regale.
  7. Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach wynosi: 2 doby – tektura i papier, 3 doby - powierzchnie plastikowe np. okładki książek, płyty.
  8. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
  9. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy chcą skorzystać z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane będą do potrzeb czytelników.
  10. Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki, lektury poprzez wysłanie wiadomości na dziennik elektroniczny. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik. 
  11. Zapytania o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń uczeń lub rodzic kieruje do nauczyciela bibliotekarza na dziennik elektroniczny.
  12. Obsługa czytelnika zostaje ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek lub wypożyczenia książek z biblioteki. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.

 

§ 6

Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki

  1. Wszystkie posiłki dla dzieci przebywających w placówce, są przygotowywane w szkolnej kuchni.
  2. Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia  epidemiologicznego:
  3. ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
  4. zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
  5. stosować środki ochrony osobistej.
  6. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
  7. Przygotowywanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, i wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
  8. Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
  9. Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
    1. przed rozpoczęciem pracy,
    2. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
    3. po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
    4. po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
    5. po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
    6. po skorzystaniu z toalety,
    7. po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
    8. po jedzeniu, piciu.
  10. Posiłki na przedszkole są wydawane z pomieszczenia wydawania posiłków i odbiera je personel  obsługowy, a następnie są wydawane dzieciom w sali, w której przebywają.
  11. Dzieci ze szkoły spożywają posiłki w stołówce w wyznaczonym czasie (wg sporządzonego  harmonogramu).
  12. Wyznaczona grupa dzieci na wejście do stołówki oczekuje na małej salce gimnastycznej i czeka na pozwolenie wejścia.
  13. Na stołówce nie obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
  14. Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa wraz z opiekunem lub nauczycielem, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
  15. Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
  16. Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki podawane są przez personel dzieciom do stołu.
  17. Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco  odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
  18. Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących lub myć ręcznie z użyciem detergentu i wyparzać.

 

§ 7

Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni

  1. Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
  2. Przywożony towar – produkty spożywcze – muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
  3. Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły w wyznaczonym miejscu i czekają na zewnątrz na potwierdzenie zgodności zamówienia.
  4. Towar sprawdza i rozpakowuje intendentka z zachowaniem środków ochrony osobistej (fartuch ochronny, rękawice, czepek).  Na czas obowiązujących zasad odchodzi się od podpisywania przez dostawcę Karty Odbioru. Kartę podpisuje tylko intendentka.
  5. W przypadku zauważenia nieprawidłowości niezwłocznie, telefonicznie kontaktuje się z dostawcą i wyjaśnia problem.
  6. Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami; w razie potrzeby zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
  7. Przed rozpakowaniem produktu, należy umyć opakowanie wodą z dodatkiem detergentu.

 

§ 7

Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

 

  1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
  2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu i i stosować się do wskazówek lekarza.
  3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
  4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie (gabinet pielęgniarki) oraz wyznaczone miejsce (na piętrze na holu), tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
  5. W przedszkolu izolatorium mieści się w wyznaczonym pomieszczeniu na parterze.
  6. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
  7. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela lub osoby wyznaczonej przez dyrektora szkoły, z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
  8. O zaistniałej sytuacji dyrektor, wicedyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka. Rodzic odbiera dziecko i kontaktuje się z lekarzem pierwszego kontaktu.
  9. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
  10. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  11. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

§ 8

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

  1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
  2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną i powiadomić dyrektora.
  4. Pracownik z podejrzeniem zakażenia powinien odizolować się od innych pracowników (miejsce wyznaczone) i postępować zgodnie z wskazaniami lekarza.
  5. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p. 2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
  6. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
  7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  8. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
  9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
  10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

 

§ 9

Potwierdzenie zakażenia SARS-COV-2 na terenie szkoły

 

  1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu szkoły, zmianie modelu kształcenia lub innych środków prewencyjnych.
  2. Dyrektor placówki o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/dziecka informuje organ prowadzący  i Kuratora Oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty.
  3. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor placówki zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  4. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności sporządza się notatkę lub protokół.
  5. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.

 

 

§10

Postanowienia końcowe

  1. Procedura wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 i obowiązuje do odwołania.
  2. Procedura może być modyfikowana.
  3. Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły i przedszkola oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
  4. Pracownicy pedagogiczni oraz pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
  5. Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się przedszkole strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia.
  6. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.